Kalite Toplulukları Öğrenci Zirvesi’22 Gerçekleştirildi.

    

ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından düzenlenen “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemine İlişkin Öğrenci Farkındalığı” temalı Kalite Toplulukları Öğrenci Zirvesi’22 sona erdi.

Yükseköğretimde kalite güvencesi çalışmalarına yönelik Türkiye’de ilk kez düzenlenen zirve, Ege Üniversitesi (EÜ) ev sahipliğinde 3 - 5 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. Zirveye 73 farklı üniversiteden 53 kalite topluluğu içinde yer alan toplam 247 öğrenci katıldı.

Yükseköğretim öğrencilerinin kalite güvencesi süreçlerine nitelikli katılımının ve kalite öğrenci toplulukları arasındaki etkileşimin arttırılması, toplulukların iş birliği yapmalarına olanak sağlanması ve yapılacak çalışmalar ile üniversitelerin iç kalite güvencesi sistemlerinin gelişimine katkı sunulması amacıyla düzenlenen zirve, YÖKAK Öğrenci Komisyonu koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. Zirvenin açılış konuşmalarını YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar ile EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün yaptı.

Zirvede Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün “Küresel Dönüşüm Kavşağında Türkiye için Gelecek Perspektifi” başlıklı, Araştıran Okul Değerlendirme ve Akreditasyon Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Mustafa Yavuz ise “Yükseköğretimde Yaratıcılık ve Yenilikçilik” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Ayrıca YÖKAK Kurul Öğrenci Üyesi ve Öğrenci Komisyonu Başkanı Mehmet Bora ile Zirve Koordinatörü ve YÖKAK Öğrenci Komisyonu Akademik Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ tarafından “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi ve Öğrenci Katılımı” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Başkan Kar, YÖKAK Öğrenci Komisyonu’na zirveye verdikleri katkı ile yükseköğretim kalite güvencesi çalışmalarına öğrenci katılımı konusunda öğrencilere yaptıkları liderlik ve rehberlik için plaket ve teşekkür belgesi takdim etti.

Zirvenin ikinci gününde, YÖKAK Öğrenci Komisyonunun moderatörlüğündeki paralel oturumlarda 53 üniversitenin kalite toplulukları deneyimlerini paylaşmak üzere sunumlar yaptı. Devamında “Akredite Bir Üniversitenin Deneyimleri” başlıklı panel, Eܒden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyda Atalay moderatörlüğünde EÜ Akreditasyon Kalite Yönetim Ofisi Birim Sorumlusu Prof. Dr. Hande Gürer Orhan’ın “Akredite bir Üniversitenin Kalitede Öğrenci Katılımına Bakışı” konuşması ve EÜ Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Oğulcan Baki’nin “Akredite Bir Üniversitede Öğrenci Olmak: Avantajlar ve Fırsatlar” başlıklı konuşmalar gerçekleştirildi. Katılımcı öğrencilerin yükseköğretimde kalite, kalite güvencesi çalışmalarının yararları, kalite topluluklarının görev ve sorumlulukları konularında bilgi paylaşımına ve beyin fırtınasına dayalı grup çalışmaları yürütüldü. Program, öğrencilerin birbirleri ile tanışmaları ve bir network (iletişim ağı) kurmaları amacıyla düzenlenen "network kokteyli" ile devam etti.

Zirvenin son günü Sonuç Bildirisi ilan edildi ve kalite topluluklarının çalışmaları üç kategoride plaket takdimi ile ödüllendirildi. Karabük Üniversitesi Kalite Topluluğu “Kalite Güvencesi Sistemi Çalışmalarında En Aktif Topluluk” Ödülü’nü, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Kalite Gönüllüleri Topluluğu “Sosyal Medyada En Aktif Topluluk” Ödülü’nü, Gaziantep Üniversitesi Genç Kalite Topluluğu ise “En Paydaş Topluluk” Ödülü’nü kazandı.