HAKKIMIZDA

AŞÇILIK PROGRAMI (Amaç, Yeterlilik, Mutfak Hakkında Bilgi)

Ülkemizin turizm alanındaki ve bununla birlikte yiyecek içecek sektöründeki gelişmeler bu alan üzerine eğitim alan nitelikli personel ihtiyacını karşılamadaki önemini arttırmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamada mutfak sanatının ve gastronomi biliminin bütün inceliklerine sahip nitelikli aşçı yetiştirmek önemli hale gelmektedir.

Profesyonel lokanta ve ikram hizmetleri, genellikle restoranlar, otel mutfakları, kafeler ve diğer ticari yiyecek işletmeleri tarafından sunulmaktadır. Hizmet sektörünün alt dallarından biri olan turizm sektörü de yiyecek içecek hizmeti konusunda önemli bir konuma sahiptir. Bu sebeple turizm ve aşçılık eğitimi veren kurumlarda eğitim gören aşçı adaylarının mesleki tutum geliştirmede hangi değişkenlerden etkilendiklerini bilmek, bu işin eğitimini veren ve alanlar açısından eksikliklerin belirlenmesi ve giderilmesi açısından önemli bir etken olmaktadır.  

Amaç

Aşçılık eğitimi alan öğrencilerin mesleki yeterlilikleri turizm sektörünün kaliteli bir şekilde gelişimini ve sürekliliğini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü altında yer alan Aşçılık Programı öğrencileri profesyonel olarak kullanılan ve özel olarak tasarlanarak donatılmış mutfaklarda istihdam edilmektedir. Bu mutfaklar genellikle; otel, restaurant, lokanta, yemek fabrikası, pastane vb. yerlerin bünyesinde bulunmaktadır. Aşçılık programının amacı bu sektörde yer alan işletmelerde yiyecek-içecek hazırlayan, sunumunu sağlayan, bir iş planını uygulayabilen, koku ve tat alma duyusu gelişmiş, dikkatli, titiz, sorumluluk duygusu yüksek, hijyen ve sağlık konularına dikkat eden nitelikli eleman yetiştirmektir.

Yeterlilik

Program, öğrencilerin aşçılık alanında kendilerini geliştirmelerini ve kariyerlerini ilerletmelerini sağlamak için gerekli teorik ve pratik eğitimleri içerir. Bu kapsamda program, öğrencileri eğitim süreçleri boyunca aşçılık alanında kullanılan teknikleri, malzemeleri ve yöntemleri öğrenmeye teşvik edilir. Bu nedenle Aşçılık programında okuyan öğrencilerin mesleğinin gereklilikleri olan; mutfak planlaması, mutfak organi­zasyonu yapabilen, menü planlayan, soğuk, sıcak, mut­fak ve pastane ürünleri hazırlayabilen, dünya ve yöre mutfağına ait ürünleri hijyen ve sanitasyon kuralları­na göre pişirebilen mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütüp müşteri memnuniyetine önem veren ve çalışma ortamını denetleyebilen yeterlilikte olmalarına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Bu önlisans programına öğrenci olarak kabul edilebilmek için, lise veya dengi okul mezunu olup, ÖSYM tarafından yapılan sınav sonucu alınacak olan yeterli puan ile 2 yıllık Meslek Yüksekokulunun “Aşçılık” programını tercih etmek gerekmektedir.

Meslekte ilerleme; Aşçılık programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarılı oldukları takdirde;

Ø  Gastronomi ve Mutfak Sanatları,

Ø  Mutfak Sanatları Yönetimi,

Ø  Beslenme ve Diyetetik,

Ø  Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği,

Ø  Aile ve Tüketici Bilimleri gibi lisans programlarına dikey geçiş yapabilme imkanına sahiptirler.