SIKÇA SORULAN SORULAR

E-Posta Hesabı Nasıl Alınır ve Kimler E-posta Hesabı alabilir?
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Sistem Daire Başkanlığına şahsen müracaat ettiğiniz takdirde 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında e-posta adresinizi hemen alabilirsiniz. Üniversitemizde çalışan tüm personellerimize munzur.edu.tr, okumakta olan tüm öğrencilerimize öğrenci.munzur.edu.tr uzantılı e-posta hesapları talep ettikleri takdirde verilmektedir.

E-Posta Şifre Unutma Sorunu
Kurumsal e-postanıza ait şifrenizi unuttuğunuz takdirde, mesai saatleri içinde Bilgi İşlem Daire Başkanlığına şahsen müracaat edildiğinde şifreniz sıfırlanarak oluşturulan yeni şifreniz tarafınıza verilir. Telefon ile bu hizmet verilmemektedir, duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

Bilgisayar programları ile ilgili Kullanıcı Desteği Almak istiyorum
Kampüs içerisinde birimlerde çalışan personelin bilgisayar kullanımında yaşadıkları problemlerini çözmek için telefonla Donanım ve Destek Grubuna ulaşması yeterlidir.
Dahili telefonlar:
Bilgisayar Teknikeri Meryem KILAN 1266

Bilgisayar arızası için destek almak istiyorum.
Telefon desteği ile ya da yerinde müdahale ile Donanım ve Destek Grubunu (Dahili) sorun çözümünde yardımcı olur. Yerinde müdehale için Teknik Destek Talep Ekranı'nı kullanınız.

Kablosuz Ağ var mı? Varsa kullanabileceğim yerler nerelerdir?
Munzur Üniversitesinde şu anda çeşitli bölgelerde kablosuz ağ yaygın olarak kullanılmaktadır. Kablosuz ağ kullanmak için personellerin “personel” öğrencilerin “öğrenci” wifi bağlantılarını kullanarak gerekli bilgiler doldurulduktan sonra kablosuz internet ağımızdan yararlanmaları mümkündür.

Elektronik İmza Nedir, Nasıl Alabilirim?
Elektronik imza ya da sayısal imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir. E-imza olarak da bilinir. Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir. Üniversitemizde idari görevi ve imza yetkisi olan personellerimize, çalıştığı birimden imzalı üst yazı ile bilgileri gönderildiği takdirde e-imza işlemleri başlatılır ve Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından adınıza tanımlı e-imza oluşturulup adresinize belirtilen süre içerisinde gönderilir.

Elektronik İmza Şifremi Unuttum, Nasıl Alabilirim?
www.kamusm.gov.tr/ adresinde bulunan Online işlemler menüsü altındaki Bireysel Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri seçeneğini açınız. Açılan ekranda Şifreli Giriş seçeneğini seçip, çıkan ekranda TC kimlik numaranızı ve daha önce oluşturduğunuz güvenlik sözcüğünü yazınız. Size tanımlanmış sayfa açıldıktan sonra Kilit Çözme seçeneğinden yeni bir e-imza şifresi oluşturabilirsiniz.

EBYS nedir kimler kullanabilir?
Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), kurumumuzda yazışmalarla ilgili bütün süreçlerin bilgisayar ortamında yapılmasına olanak sağlayan bir bilgisayar yazılımıdır. Üniversitemizde görev yapan tüm personellerimiz Elektronik Belge Yönetim Sistemini kullanmalıdır.

Bilgisayar Virüslerine ve Saldırılara Karşı Nasıl Korunurum?
Temel olarak virüs ve casus yazılımlardan korunmanın yolları şöyle sıralanabilir:
Dışarıdan kaynağı belirsiz programları indirmemek, açmamak.
Lisanslı yazılımlar kullanmak.
Üniversitemizde kullandığımız lisanslı Antivirüs kullanmak.
Mümkün olduğunca şüpheli web sitelerini ziyaret etmemek.
Sizden yazılım indirmenizi isteyen pop-up pencerelere güvenmemek.
Tıklamaya çalıştığınız bağlantıların içeriğinden emin olmak.
Bilgisayarınızın ve yazılımların daima güncel olmasını sağlamak
Güvensiz e-postaları asla açmamak, içindeki eklentileri (attachment) çalıştırmamak.

Bilgisayarımı ve içindeki verileri olası kazalara karşı korumak için ne yapabilirim?
Bilgisayarı gerek donanım gerekse içinde bulunan veriler açısından tehdit eden etkenlere karşı alınabilecek önlemler:
Verilerinizi daima, periyodik olarak ve üşenmeden yedekleyin.
Mutlaka bir Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS, Uninterruptable Power Supply) kullanın.
Bilgisayara yeni bir donanım takarken prizden çekin, kendinizi topraklayın.
Bilgisayar çalışırken (USB ve Ethernet dışında) fare, seri port, paralel port, tuş takımı vs. hiç bir sokete bir şey takmayın, çıkarmayın.
Bilgisayar virüslerinden ve saldırılardan korunma önerilerimizi mutlaka dikkate alın.
Bilgisayar üzerinde tam olarak neyi nasıl yapmak gerektiğinden emin değilseniz donanımsal veya yazılımsal değişikliklere gitmeyin.
Binanızın ve bulunduğunuz odanın prizlerinin topraklamasına dikkat edin.
Vücudunuzda statik elektrik yüklüyken bilgisayara dokunmamaya çalışın.
Bilgisayarınızı gereksiz yere açık bırakmayın.
Bilgisayarınızı kapatırken mutlaka kuralına uygun davranın.
Bilgisayarınızı açıkken asla hareket ettirmeyin, bulunduğu masayı sarsmayın, titretmeyin.

Bilgisayarıma nasıl format atabilirim?
Bilişimde format işletim sistemlerinde kullanılan ve diski biçimlendirmeye sağlayan bir komut satırı komutudur. Tabir olarak fabrika ayarlarına, yani başlangıçtaki boş ve kullanıma hazır hale getirmeye denir. Kullanıcılarımızın kurumda kullandıkları bilgisayarlara format atması işlemi Daire Başkanlığımız Donanım ve Destek Grubu tarafından yapılmaktadır. Ancak formatlama işlemleri öncesinde kullanıcılarımızın bir takım kurallara uyması gerektiğini belirtmekte fayda var. Bunlardan bazıları:
Format atmaya çalıştığınız bilgisayarın kuruma ait bilgisayar olduğundan emin olunuz, zira kişisel bilgisayarlara Daire Başkanlığımız çalışanları format atmakla yükümlük değildir.
Formatlanmasını istediğiniz bilgisayarın öncelikle Donanım ve Destek Grubu ekibi tarafından yerinde kontrol edildiğinden emin olunuz.
Formatlanmasına karar verilen bilgisayarın marka modelini ve format atılması gerektiğini belirten bir üs yazının Bilgi İşlem Daire Başkanlığına yazıldığından emin olunuz.
Kullanıcılarımız için en önemli şey veri güvenliğidir. Dolayısıyla formatlanması istenen bilgisayarın içerisinde bulunan tüm verilerin yedeği kullanıcı tarafından alınmış olmalıdır. Zira format işlemi sırasında tüm verilerinizin silineceğini biliniz. Silinen verilerden Daire Başkanlığımız sorumlu olmayacak, tüm sorumluluk kullanıcılarımıza ait olacaktır.

SPSS programını nasıl indirip kurabilirim?
SPSS programının indirme, kurma ve lisanslama aşamalarını anlatan görsel doküman aşağıda linki verilen adreste mevcuttur.
Tıklayınız